in

Milostivi cu cei neajutorați, parohia Rotărești din protoieria Pitești

(Publicat în: 23 noiembrie 2019)

Sfântul Ioan Gură de Aur ne învață că valoarea milosteniei nu depinde de cât dăm, ci de gândul cu care dăm: ”Știi când milostenia este adevărată și plăcută lui Dumnezeu? Când o faci cu blândețe, nu cu asprime; când o faci cu inima deschisă, nu bombănind în sinea ta; când nu îți pare rău că dai, ci te bucuri, căci Dumnezeu iubește pe cel care dă cu voie bune”.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o acțiune filantropică, în care părintele slujitor Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești, a fost alături de o familie nevoiașă, dăruind alimente și haine pentru copii.

Milostenia, hrană pentru suflet – mănăstirea Glavacioc

Parohia Mavrodolu alături de micii grădinari