in

Milostivi cu cei neajutorați, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II din protoieria Pitești

(Publicat în: 10 octombrie 2018)

Sfântul Ioan Gură de Aur ne învață că valoarea milosteniei nu depinde de cât dăm, ci de gândul cu care dăm: ”Știi când milostenia este adevărată și plăcută lui Dumnezeu? Când o faci cu blândețe, nu cu asprime; când o faci cu inima deschisă, nu bombănind în sinea ta; când nu îți pare rău că dai, ci te bucuri, căci Dumnezeu iubește pe cel care dă cu voie bune”.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a desfășurat o acțiune filantropică, în care părintele slujitor Doru Dumitrescu de la parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II din Pitești a venit în ajutorul unor persoane cu greutăți materiale, oferindu-le alimente și îmbrăcăminte.

Educația micilor creștini – cateheză la Grădinița din Bascov

Milostenia – jertfa bine plăcută lui Dumnezeu, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș