in

Misiune și Sfințenie prin gesturile și vederea noastră în municipiul Slatina

(Publicat în: 4 aprilie 2019)

Cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, enoriași din Comunitatea surzilor din Pitești și Topoloveni împreună cu preotul Țîru Cătălin de la biserica pentru surzi „Sfântul Grigore Palama” din cadrul Parohiei Mavrodolu, Pitești, au răspuns invitației pastoral-misionare din partea Comunității surzilor din Slatina, de a liturghisii împreună în limbajul matern al surzilor – mimico-gestual, la biserica surzilor din incinta Catedralei Episcopale ”Înălțarea Domnului” din Slatina și de a ne bucura duhovnicește de roadele și foloasele Sfintei și de viață făcătoarei Cruci, alături de părintele Drăghici Ionuț – preot al Comunității din Slatina.

După Dumnezeiasca Liturghie, săvârșită în limbajul mimico-gestual liturgic românesc, creștinii surzi s-au bucurat de pacea și binecuvântarea împreună-șederii la o agapă frățească organizată de Catedrala episcopală, sus menționată. Apoi a fost realizat pelerinaj la Mănăstirea Clocociov, unde a fost vizitat atelierul de veșminte preoțești și muzeul mănăstirii.

Astfel, aducând prinos de recunoștință și de mulțumire lui Dumnezeu față de istoria și identitatea noastră ca Neam, relevată de Dumnezeu Cel slăvit în Treime și împărtășită în Duh și Adevăr.

 

 

ÎNTÂLNIRE CONSULTATIVĂ PRIVIND ACTIVITĂŢILE CU TINERII

Ziua Jandarmeriei Române, prăznuită în municipiul Pitești