in

Moș Crăciun cu plete dalbe – colinde la Paraclisul din fosta Închisoare Pitești

(Publicat în: 24 decembrie 2018)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune și Învățământ și Activități cu Tineretul,  organizează în această perioadă diferite activități de  pregătire și implicare a  elevilor din toate unitățile de învățământ,  în organizarea concertelor de colinde prilejuite de Sfântului Praznic al Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos,  în care sunt angrenați preoții slujitori din parohii, profesorii de Religie precum și alte cadre didactice, respectiv profesori de muzică și comunicare, având drept scop cultivarea virtuților creștine și promovarea tradițiilor strămoșești.

Elevi de la Școala Sfânta Filoteia, coordonați de doamna profesor Andreea Urs, au colindat pe creștinii prezenți la rugăciune în Paraclisul aflat în fosta Închisoare Pitești. Părintele slujitor Cosmin Miloiu a rostit un cuvânt catehetic despre Praznicul Nașterii Mântuitorului, după care a oferit daruri copiilor.

Dragostea de a dărui, parohia Bucov, protoieria Costești

Milostenie, hrana sufletului, parohia Slatina, protoieria Curtea de Argeș