in

Muzeul de la Golești vizitat de persoanele cu deficiențe de auz

(Publicat în: 19 iunie 2019)

Cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreafințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, a fost realizată o vizită împreună cu copii surzi și părinții lor la Muzeul „Dinicu Golescu„ în care a fost pusă în evidență o sinteză structurală a satului românesc precum și obârșia neamului nostru, ținându-se seama de hotărârea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române privind declararea anului 2019 ca „Anul omagial la satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari).

După Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie săvârșită prin semne la biserica pentru surzi „Sfântul Grigorie Palama” s-a mers la Edificiul Muzeal, sus menționat, (podoabă a Argeșului) în care credincioșii surzi, de la mic la mare au făcut cunoștință cu viața satului, desfășurată expozițional pe cuprinsul muzeului de conservare a tradițiilor populare românești, fiind însoțiți de către preotul Țîru Cătălin.

La finalul vizitei Edificiului muzeal „Dinicu Goloscu” cei mici s-au bucurat de activități recreative desfășurate în incinta muzeului.

Bucuria de a dărui – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș

Milostenia, fiica Dragostei – mănăstirea Glavacioc