Nașterea Maicii Domnului

Nașterea Maicii Domnului este primul praznic din Anul bisericesc, care începe la 1 septembrie. Fecioara Maria s-a născut din părinți foarte înaintați în vârstă, Ioachim și Ana, ca rod al rugăciunii lor. Tatăl ei era din seminția lui David, iar mama ei din cea a lui Aaron.

Sărbătoarea Nașterii Maicii Domnului este prezentă și la copți și la sirieni, separați de Biserica Ortodoxă după al patrulea sinod ecumenic, ceea ce denotă că începutul ei trebuie pus între sinodul trei ecumenic (431) și sinodul al patrulea (451).
Această sărbătoare a fost adoptată în Apus în vremea papei Serghie I (687-701).
Condacul și Icosul acestui praznic au fost alcătuite de Sfântul Roman Melodul în secolul al VI lea. Canonul care se cântă la slujba Utreniei a fost compus de Sfântul Ioan Damaschin.
Tot astăzi, facem pomenirea:
– Sfinților frați după trup Ruf și Rufian;
– Sfântului Sever;
– Sfântului Artemidor;
– Sfântului nou Mucenic Atanasie.
Mâine, facem pomenirea Sfinților și Drepților Părinți Ioachim și Ana.

Sfânta Liturghie Arhierească la Călărași

Sfânta Muceniță Filoteia s-a întors acasă