in

Nașterea Pruncului Iisus – cateheză parohia Vișoi II, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Ziua Crăciunului este una plină de căldură și binecuvântare, pentru că simțim dragostea lui Hristos Care S-a întrupat spre a Se putea întâlni cu noi după căderea și îndepărtarea noastră din Rai, pentru a ne ridica de sub povara păcatului strămoşesc spre a deveni cetăţeni ai Împărăţiei lui Dumnezeu.

De Crăciun, Dumnezeu-Tatăl Îl dăruieşte lumii pe Dumnezeu-Fiul, Pruncul născut în ieslea Betleemului. Este ziua în care sărbătorim cel mai mare Dar pe care ni L-a făcut Dumnezeu de la creaţie, pe Domnul nostru Iisus Hristos.

Preoții slujitori Ganea Andrei și Florea Cătălin de la parohia Vișoi II, au mers în mijlocul copiilor, cărora le-au vorbit despre Nașterea Pruncului Iisus și despre frumsețea obiceiurilor de iarnă.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș

Bucuria de a dărui, parohia Brătești, protoieria Curtea de Argeș