in

Nașterea Pruncului Iisus în Peștera din Betleem – cateheză parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 23 decembrie 2018)

Sectorul Învățământ, prin Biroul de Cateheza și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat prin preotul Dumitrescu Horia de la parohia Mavrodolu din Pitești o activitate catehetică la Colegiul Economic Maria Teiuleanu din Pitești în baza colaborării dintre parohie și școala reprezentată de profesorii de religie, în cazul acesta de domnul profesor Niculcea Adrian.

A fost rostit un cuvânt de învățătură în care s-a subliniat importanța postului și a rugăciunii în familie, despre momentul Nașterii Fiului lui Dumnezeu în peștera din Bethleem, tinerii liceeni și-au manifestat interesul pentru multe subiecte de interes contemporan, subiecte legate de învățătura de credință sau despre rânduielile bisericești și obiceiurile care diferă de la parohie la parohie.

Tradiția în viziunea copiilor, cateheză parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Samarineanul milostiv, lucrare socială în parohia Ciumești, Protoieria Mioveni