Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul – cateheze în Eparhia Argeșului și Muscelului

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, prin Sectorul Administrativ Bisericesc – Biroul de Cateheză și Activități cu Tineretul, a organizat o serie de activități catehetice în parohiile din Eparhie.

Părintele Mărcușanu Gheorghe de la parohia Boțești din protoieria Topoloveni, a ținut o cateheză copiilor despre viața și activitatea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul.
La parohia Leșile Mozacu din protoieria Costești, părintele Rădulescu Ilie Cristinel a rostit un cuvânt de învățătură în care a prezentat copiilor semnificația nașterii celui mai mare om născut din femeie.
Și la C.R.R.P.H Tigveni a fost organizată o acțiune catehetică, susținută de părintele Florin Moraru care a vorbit despre sărbătoarea de astăzi, dar și despre postul Sfinților Apostoli Petru și Pavel.

Liturghie Arhierească la hramul Mănăstirii Corbeni

La biserica Mavrodolu copiii învaţă să picteze icoane pe sticlă