in ,

Neputința de a te ruga

(Publicat în: 17 ianuarie 2020)

După cum se știe, Sfântul Serafim de Sarov, contemporan cu Sfântul Calinic, Grigore Dascălul și Nicodim Aghioritul ( a aminti doar pe cei mai importanți sfinți dacă putem spune așa) din prima parte a veacului al XIX-lea, din Ucraina, România și Grecia, au fost cunoscuți din experiența și din scrisul lor. Spre exemplu, Sfântul Serafim petrecea deseori într-o izolare completă, refuzând să deschidă ușa chiliei, chiar și episcopului, care dorea să-l vadă. El spunea: ,,Tăcerea îl apropie pe om de Dumnezeu și-l face, aici pe pământ, asemenea îngerilor.”

Cioran își dă cu părerea: ,,Ceea ce ar fi trebuit să adauge sfântul e că tăcerea nu este niciodată mai profundă ca neputința de a te ruga.”

Se vede că Cioran a trecut și prin acest spațiu al neputinței.

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 18 ianuarie 2020

Sinaxar 19 ianuarie 2020