in

Nevazatorii din Pitesti au serbat Mica Unire

(Publicat în: 25 ianuarie 2019)

Unirea celor doua principate romane de la 24 ianuarie 1859 a fost un proces ce a inceput inca de la 1848 cand s-a realizat unirea vamala intre Moldova si Tara Romaneasca in timpul domniilor lui Mihai Sturza respectiv Gheorghe Bibescu. Unirea a fost una fireasca intrucat in cele doua principate romanesti se vorbea aceiasi limba, exista aceiasi credinta si cultura.

Unirea de la 1859 a fost primul pas important pe calea infaptuirii statului national unitar roman cat si spre Marea Unire de la 1 decembrie 1918.

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic dupa oficierea Sfintei Liturghii la sediul Filialei Nevazatorilor din Pitesti, parintele slujitor Constantin Radu-Gabriel de la parohia Maica Precista, responsabil cu activitatea privind persoanele nevazatoare, a organizat impreuna cu credinciosii nevazatori un frumos program artistic in cinstea unirii.

Domnul Vasile Giulea vicepresedinte al Filialei Nevazatorilor Arges, ne-a introdus in culisele unirii, aratand rolul important pe care l-au avut conducatorii de atunci, dorinta romanilor de unire dar si conjunctura internationala buna cu toata opozitia Portii Otomane si a Austriei.

In final toti cei prezenti s-au strans in Hora Unirii.

 

Manuale de Religie pentru elevii din parohia Căteasca, protoieria Topoloveni

Milostenia, coroana virtuților, mănăstirea Glavacioc