in

Nevăzătorii piteșteni sărbătoresc Centenarul

(Publicat în: 1 decembrie 2018)

Anul 1918 reprezinta in istoria poporului roman anul triumfului idealului national, anul incununarii victorioase a lungului sir de lupte si sacrificii umane si materiale pentru faurirea statului national unitar. Acest proces istoric desfasurat in intregul spatiu locuit de romani, a inregistrat momente importante precum: Revolutia lui Tudor Vladimirescu, 1821, care a insemnat inceputul procesului de renastere nationala, punandu-se capat si domniilor fanariote,  Revolutia romana de la 1848-1849, Unirea Moldovei cu Muntenia in 1859 si Proclamarea Independentei Tarii de sub dominatia otomana prin Razboiul de Independenta din 1877-1878.

Marea Unire de la 1 decembrie 1918 a facut ca jertfa ostasilor romani din Primul Razboi Mondial sa nu fie zadarnica.

Ceea ce la 1600 infaptuia Marele Mihai Vitezul, ca o clipa de vis, devine realitate in 1918, cea mai miraculoasa realizare a acestui popor.

Cu binecuvantarea Inaltpreasfintitului Parinte Calinic Arhiepiscopul Argesului si Muscelului, la Paraclisul din incinta Filialei Nevazatorilor Arges, dupa oficierea Sfintei Liturghii, credinciosii nevazatori impreuna cu parintele Constantin Radu-Gabriel, coslujitor la Parohia Maica Precista, au organizat un frumos program cultural artistic de cantece patriotice si poezie in cinstea Marii Uniri.

 

Bucuria de a dărui, parohia Înălțarea Domnului, protoieria Curtea de Argeș

Slujbă de pomenire a celor care au înfăptuit Marea Unire în Pitești