in ,

Nimic nou sub soare

(Publicat în: 24 ianuarie 2019)

A nu îngădui ca spurcatele laude să-ţi îngreţoşeze firea este folositor să-ţi astupi urechile. Adică să ni le astupăm, ca să vorbim despre noi. Mare belea ne cuprinde atunci când dorim să fim lăudaţi. Se duce pe râpă toată osteneala noastră.

Mi-am adus aminte de Învăţăturile lui Neagoe Vodă Basarab către fiul său Teodosie, care-l sfătuia astfel: „Că cum mănâncă rugina pe hier, aşa mănâncă şi pe om slava cea omenească, deacă i se va lipi inima de dânsa. Şi cum se înfăşură volbura sau carpenul de viţă şi piiarde roada ei, aşa, fătul mieu, piiarde trufiia şi mândreţele, roada împăratului sau domnului.”

Din Patericul cel înţelept auzim cum un frate mai nou în sihăstrie s-a dus la duhovnicul lui şi i-a spus:

– Părinte, nu ştiu cum, dar tare-mi vine să mă mândresc, aşa coalea câte’o ţâră!

– Bine, fiule, i-a zis Avva, poţi s-o faci, că doar tu ai zidit cerul şi pământul.

Zurbagiul sihăstrit bine s-a lămurit!

Mai îndrăznim cu lauda de sine? Care nu miroase-a bine, cum se spune!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 24 ianuarie 2019

Ziua Unirii sărbătorită în municipiul Curtea de Argeș