in

O casă pentru o familie nevoiașă

Cu purtarea de grijă şi cu îndemnul permanent al Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, în Arhiepiscopia Argeşului se desfăşoara multiple activităţi de binefacere, milostenie şi sprijin pentru familiile aflate in situaţii dificile.

In aceasta săptămână, părintele consilier Diaconescu Puiu Andrei, coordonatorul Sectorului Social Filantropic şi de Misiune, cu sprijinul unor creştini milostivi, a demarat construcţia unei case in satul Tufanul cu Icoană din comuna Mălureni. Familia care va beneficia de acest proiect este monoparentală şi este compusă din tată şi trei copii minori.
În prezent familia locuieşte intr-un spaţiu improvizat, fără a se bucura de condiţiile minime de decenţă, fără a avea un spaţiu adecvat pentru odihnă şi pregătirea temelor.

Năzdrăvanii de la Caracal

500 de ani de atestare documentară a comunei Râca