in

O masă caldă pentru cei săraci, parohia Prundu III, protoieria Pitești

(Publicat în: 7 august 2019)

Scopul principal al milosteniei făcute cu inima curată trebuie să fie ajutorarea celui nevoiaș.  Cel care dă trebuie să o facă fără gândul obținerii vreunui avantaj, ci din dragoste curată  față de cel aflat in suferință, caci Dumnezeu nu poate fi cumpărat cu bani, ci cu inimă frântă si smerită. Abia atunci bunavoința Lui Dumnezeu se va revarsa asupra lui și va primi răsplata pentru binele făcut.  

Prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, s-a  desfasurat la Parohia Prundu III Pitesti cu Hramul,, Nasterea Maicii Domnului”,  sub coordonarea preotului Preda Vilcu Costin ,  proiectul social  ,,Masa calda pentru  copiii provenii din  familii nevoiase”.

Hristos împărtășit copiilor în parohia Valea Mare Ștefănești

100 de ani de la înființarea Școlii de Aplicație pentru Unități de Luptă ,,Mihai Viteazul” din Pitești