in

O rază de speranță, parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești

(Publicat în: 16 martie 2017)

În Sfânta Scriptură a Noului Testament, Mântuitorul Iisus Hristos ne spune că cea mai mare poruncă este iubirea de Dumnezeu şi de aproapele: "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău." (…) Iar a doua (poruncă), la fel ca aceasta: Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi. În aceste două porunci se cuprind toată Legea şi Proorocii" (Matei 22, 36-40).

Proiectul social O rază de speranță, inițiat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, de către Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a adus bucurie în viața unei familii din parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești, care a primit alimente, cărți de rugăciune, iconițe și un ajutor financiar pentru procurarea de medicamente, din partea părintelui slujitor Gârbea Gheorghe.

„ICOANA ȘI ȘCOALA MĂRTURISIRII” în Protoieria Curtea de Argeș

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, martie 2017