in ,

Ofensăm mereu

(Publicat în: 1 aprilie 2019)

Înţelepciunea indiană ne arată: „Când cineva ofensează pe unul inteligent, să nu se liniştească cu gândul că-i departe de el; braţele celui inteligent sunt lungi: cu ele loveşte când e lovit” (Mahabharata).

Când ofensăm şi o facem foarte des, cel ofensat nu uită niciodată dispreţuirea. Când o facem la adresa celor suspuşi, Machiavelli spune: „Nu trebuie să ofensezi un principe şi apoi să te încrezi în el şi cel care crede că la cei mari serviciile recente fac să se uite ofensele vechi, se înşeală”.

Vremea nu schimbă nimic. Ofensele adresate lui Dumnezeu, Ţării, părinţilor, prietenilor, soţiei, copiilor nu se uită niciodată.

Ofensa: meteahna inculţilor necivilizaţi!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 1 aprilie 2019

Sinaxar 2 aprilie 2019