in

Olimpiada de Religie, faza județeană pentru clasele V-XII – martie 2019

(Publicat în: 24 martie 2019)

Liceul Teoretic ”Ion Barbu” din municipiul Piteşti a găzduit astăzi   Etapa Judeţeană a Olimpiadei de Religie. În această dimineață, 164 elevi calificaţi în urma fazei locale, împreună cu profesorii de religie din cuprinsul Eparhiei, au participat la o slujbă de Tedeum, oficiată în biserica cu hramul Sfântul Apostol Toma, construită în incinta liceului. Elevii împreună cu dascălii lor au fost binecuvântați de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului.

Cu acest prilej Înaltpreasfinţia Sa a adresat celor prezenţi un cuvânt de învăţătură, evocând rolul deosebit pe care îl au familia şi şcoala în formarea comportamentului civic şi moral al tinerilor și a mulțumit Inspectoratului Școlar Județean Argeș pentru orânduirea cu multă grijă a învățământului argeșean, în general, dar cu precădere a învățământului religios din școlile de stat, care reprezintă o culoare ce împlinește tabloul acesta de frumoase virtuți românești.

În urma rezultatelor, cei calificați vor participa la Olimpiada de Religie – faza națională.

 

Taina Sfântului Maslu pentru credincioșii nevăzători din Pitești

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, martie 2019