in ,

„Omul – fiinţă necunoscută”

(Publicat în: 25 martie 2019)

Aşa îşi intitula Alexis Carrel cartea despre om! Anticii îndemnau: „Dă-ţi seama că eşti om şi adu-ţi aminte mereu de aceasta” (Philemon), deşi spunea că omul nu se deosebeşte în nicio privinţă de animale decât la înfăţişare. Pe când animalele sunt aplecate, omul stă drept.

Unii înţelepţi antici socoteau omul un suficient motiv pentru a fi nefericit. Aşa mai gândesc şi unii dintre noi. Sofocle, deşi spunea că: „În lume-s multe mari minuni, mai mari minuni ca omul nu-s”, meditând adăuga: „Eu văd că noi toţi, câţi trăim, nu suntem decât nişte imagini sau o umbră uşoară”.

Preţuirea omului: bineţe dată lui Dumnezeu!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

 

Sinaxar 26 martie 2019

Sinaxar 27 martie 2019