in ,

Omul și medicamentele

(Publicat în: 2 mai 2019)

Cunoscându-i la ei acasă, atât pe japonezi, cât și pe americani, dr. Hiromi Shinya, afirmă că „americanii iau cu mare nonșalanță medicamente”[1]. Desigur, „medicamentele sunt necesare pentru tratarea unor boli, fie ele cu rețetă sau fără, dar, în esență sunt dăunătoare pentru organism, pe termen lung”.[2]

Orice am crede noi despre medicamente și folosirea lor, un lucru este cert, ca lumina zilei: „Fie că sunt chimicale, fie că sunt ierburi, medicamentele sunt, în general, străine organismului nostru.”[3]

Însuși dr. Hiromi Shinya mărturisește: „Dat fiind că de câteva decenii bune nu am luat niciun medicament, că nu consum alcool și nici tutun și că mănânc doar alimente care nu conțin aditivi sau chimicale agricole, voi avea o reacție extremă și la o cantitate minusculă de medicamente. De exemplu, dacă voi consuma supă miso, pulsul îmi crește cu 20 de bătăi pe minut și efectiv simt cum mi se roșește fața. Chiar dacă beau o singură ceașcă de cafea sau de ceai, tensiunea mea sangvină crește cu 1 sau 2 puncte.”[4]

Organismul a fost creat perfect în funcțiunile lui de către Dumnezeu Creatorul și el se comportă în starea lui naturală. Iar dacă, totuși, se mai recomandă medicamente pacienților „doctorii au datoria să aleagă, măcar, acele medicamente care vor solicita cel mai puțin organismul. De aceea, spune doctorul japonez, înainte de a prescrie un medicament nou, îl voi testa întotdeauna pe organismul meu, care este foarte sensibil la medicamente. Aceasta înseamnă că voi lua un sfert sau o optime din doza prescrisă, urmărind reacția propriului meu corp.

Verific agresivitatea medicamentului pe propria mea piele…Numai după ce înțeleg complet un medicament îl prescriu unui pacient. Totuși, în ultimii ani am încetat să folosesc propriul meu corp pentru a testa efectele medica-mentelor, pentru că un anume medicament încercat pe mine însumi m-a dus într-o stare în care am crezut că voi muri.”[5]

Strașnică atitudine de medic conștiincios!

Se mai găsesc pe mapamond câteva cazuri?

Ca să rămânem în zona recomandărilor dr. Hiromi Shinya, el ne avertizează: „Când alegeți un medicament, vă rog să nu uitați că un medicament eficient, care aduce ușurare imediată, va fi mult mai nociv pentru organism decât multe alte medicamente.”[6]

Pentru a nu aluneca în această „patimă” a luării de medicamente, după recomandările „știutorilor” de toată mâna, este absolut necesar să ținem cont de sfatul medicului curant și să ne documentăm care sunt efectele primare și cele secundare ale medicamentelor pe care le luăm.

Să evităm riscurile!

Mama a fost bolnavă multă vreme, în urma unui accident din tinerețe. Cumpăram medicamente după rețetă și cu regimul aferent. Când veneam cu traista de medicamente, îmi spunea scurt, fără să audă tata, care avea urechi sprintene și muzicale:

– Mergi, sapă o groapă în grădină și îngroapă-le, fără să te vadă cineva. Mama a ajuns, totuși, la 74 de ani, fără să asculte de medic, de regimul alimentar și fără să ia niciun medicament. N-avea încredere. Organismul său refuza, din capul locului, orice medicamentație!

Așa este construit fiecare trup pe care-l purtăm cu noi, de la naștere până la mormânt!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

 

[1] Dr. Hiromi Shinya, Enzima Miracol, București: Lifestyle, 2013, pag. 50.

[2] Idem, pag. 50-51.

[3] Ibidem, pag. 51.

[4] Ibidem, pag. 50.

[5] Ibidem, pag. 50-51.

[6] Ibidem, pag. 51.

Sinaxar 2 mai 2019

Sinaxar 3 mai 2019