in , ,

,,Păcatul” de a nu fi Dumnezeu

(Publicat în: 11 noiembrie 2019)

Dintru începuturi – care ar fi ele? – omul este fiinţa care pune întrebări Ziditorului, celui care a gândit şi a întins frumuseţile lumii dincolo de priceperea noastră, rămânând totul doar în gândirea lui Dumnezeu.

De câte ori, Doamne, n-am încercat să Te înţelegem şi, mai ales, să ajungem la Tine? De câte ori n-am gândit să fim o firimitură măcar din puterea şi lucrarea Ta?

Trăim dintru începuturi drama şi tragedia, cum ar zice Cioran: „Fiecare om ispăşeşte – de la naştere la moarte – păcatul de a nu fi Dumnezeu. De aceea viaţa nu este decât o continuă criză religioasă, superficială la credincioşi, zguduitoare la îndoielnici!”

Cioran îşi cunoştea condiţia!

Dar noi?

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 11 noiembrie 2019

Sfinții Îngeri, duhuri slujitoare – cateheză parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel