in

Părintele Arhiepiscop Calinic a dăruit un fragment din moaștele Sfântului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel

(Publicat în: 5 februarie 2020)

In data de 3 februarie 2020 la solicitarea Parohiei Sfantul Ioan Botezatorul, Protoieria Valenii de Munte, Arhiepiscopia Bucurestilor, cu binecuvantarea si aprobarea Preafericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane Inaltpreasfintitul Parinte Calinic, Arhiepiscop al Argesului si Muscelului, a daruit un fragment din moastele Sfantului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel.

Ceremonia de daruire a moastelor catre parohia Sfantul Ioan Botezatorul, s-a desfasurat in Paraclisul cu hramul Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica din incinta Centrului Eparhial, in prezenta preotului  Anton Tiberiu Laurentiu, care in numele credinciosilor din parohia pastorita, a primit cu bucurie acest mare odor.

Particica din moastele Sfantului Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel, a fost depusa intr-o racla deosebita, realizata special in acest scop, de catre Atelierele Patriarhiei Romane.

Racla va fi depusa intr-un baldachin special amenajat in biserica parohiala, spre inchinare si folos duhovnicesc enoriasilor si tuturor celor care vor veni cu credinta sa se inchine in sfanta biserica.

 

Protoieria Mioveni – Campionii Bucuriei Sociale, ianuarie 2020

Sinaxar 6 februarie 2020