in

Parohia Bătușari din Curtea de Argeș a sărbătorit Ziua Iei

Comunitatea „La Blouse Roumaine” a propus, în 2013, ca ia să devină brand de țară. În același an, a organizat, pentru prima oară, Ziua Iei în aceeași zi cu sărbătoarea Sânzienelor.. Evenimentul a devenit global, fiind sărbătorit în peste 50 de țări de pe șase continente. Totul pentru a promova bluza tradițională și obiceiurile românești.

Din încredințarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, Biroul de Catehizare al Eparhiei Argeșului și Muscelului, a celebrat Ziua Iei în parohia Bătușari din municipiul Curtea de Argeș. Părintele slujitor Ungurenuș Florentin a rostit un cuvânt catehetic credincioșilor despre importanța păstrării și a transmiterii zestrei noastre culturale.

Minunea de a mărturisi cât bine ți-a făcut ție Dumnezeu

Bucuria milosteniei și a postului – parohia Glavacioc, protoieria Costești