in

Parohia BĂTUȘARI Municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 9 aprilie 2014)

Biserica Bătușari, cu hramul Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, și două hramuri secundare Sfântul Apostol Petru și Sfântul Ioan Botezătorul, monument istoric categoria I, cu intrare din strada Negru Vodă și strada Vlaicu Vodă, ctitoria lui Petre Cercel, datând din anul 1583, a fost redeschisă de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Calinic și resfințită la data de 30 octombrie 1994.
Preot paroh: Ungurenuș Florentin: telefon 0722.389.978

Program liturgic:

Miercuri, ora 17.00: Taina Sfântului Maslu.
Vineri, ora 08.30: Taina Sfântului Maslu, ora 17.00: Acatist.
Sâmbătă, ora 08.00: Slujba Utreniei și a parastasului;
Duminică, ora 08.00: Slujba Utreniei și Sfânta Liturghie.
Disponibilitate permanentă pentru serviciile religioase.
Delimitarea parohiei: Strada Negru – Strada I.L. Caragiale, Strada Rozelor, Strada 1 Mai – Strada Tudor Vladimirescu – Strada Vlaicu Vodă – Strada Alexandru cel Bun – Strada Ștefan cel Mare – Strada Victoriei – Strada Regimentului.
Facem îndemn către enoriașii parohiei să se adreseze, pentru toate serviciile religioase, doar preotului slujitor de la Parohia Bătușari, acesta fiind singurul delegat de Centrul Eparhial, pentru aceste activități!

 

 

Parohia ÎNĂLȚAREA DOMNULUI Municipiul Curtea de Argeș

Parohia SFÂNTUL NICOLAE DRUJEȘTI