PAROHIA MAVRODOLU-PELERINAJ DUHOVNICESC

(Publicat în: 11 noiembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză a organizat un Pelerinaj duhovnicesc .

Credinciosii, însoțiți de preotul Sturzeanu Dumitru-Victor, au vizitat mai multe mânăstiri din Județul Vâlcea,  hrănindu-se spiritual prin închinarea la Sfintele Moaște, ascultând cuvânt de folos de la viețuitorii mânăstirilor și înălțând rugăciuni către Dumnezeu.

Vizita la mânăstirile Frăsinei, Turnu și Ostrov a fost prilej de întâlnire cu Sfinții Calinic de la Cernica, Daniil și Misail,  Neagoe Basarab și Despina Doamna-călugărită sub numele Platonida.

În fiecare pelerinaj, prin credință,  descoperim  noi soluții prin care Biserica dă putere omului să meargă mai departe pe urcușul ce duce spre îndumnezeire.

Un pachețel pentru fiecare elev, mănăstirea Glavacioc

ATELIER DE TOAMNĂ la Școala Băiculești