Parohia OLARI din Municipiul Curtea de Argeș

Biserica Olari, cu hramul Adormirea Maicii Domnului, a fost construită, conform pisaniei de la 1869, în anul 1300.
În anul 1687 biserica a fost refăcută de monahia Salomia, fiind restaurată și zugrăvită în 1869.
Între anii 1967-1968 au avut loc săpături arheologice și a fost restaurată.
În data de 19 octombrie 2011, părintele Croitoru Vasile a fost numit, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, preot paroh la Olari.
În anul 2013, la îndemnul, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfinției Sale, Arhiepiscopul Calinic, părintele Croitoru Vasile a obținut avizele și autorizația de restaurare-consolidare, urmând să înceapă lucrările de restaurare a bisericii.Preot paroh: Croitoru Vasile: telefon 0723285198.
Program liturgic:
Miercuri, orele 08.00-12.00: Taina Sfintei Spovedanii.
Vineri, ora 08.30-11: Slujba Utreniei și Taina Sfântului Maslu, ora 17.00: Acatist.
Sâmbătă, ora 08.30: Slujba Parastasului;
Duminică, ora 08.00-12.00: Slujba Utreniei și Sfânta Liturghie.
Disponibilitate permanentă pentru serviciile religioase.
Delimitarea parohiei: Strada Cuza Vodă – Strada Schitului – Strada Plopiș (Parc Sân Nicoară).
Facem îndemn către enoriașii parohiei să se adreseze, pentru toate serviciile religioase, doar preotului slujitor de la Parohia Olari, acesta fiind singurul delegat de Centrul Eparhial, pentru aceste activități!

Intrarea triumfală a lui Iisus în Ierusalim şi lucrarea Lui de luni!

SĂPTĂMÂNA PATIMILOR, Marea zi de Marți – Mir de Nard