in

Parohia Sfântul Apostol Toma din Pitești și-a prăznuit hramul

(Publicat în: 6 mai 2019)

Credincioşii parohiei Sfântul Apostol Toma din municipiul Piteşti au sărbătorit astăzi hramul bisericii. Evenimentul a fost deosebit datorită prezenţei Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, care împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Sfânta Liturghie arhierească.

În cuvântul de învăţătură Chiriarhul Eparhiei Argeşului şi Muscelului a îndemnat pe cei prezenți să creadă că Iisus Hristos a înviat din morți și să mărturisească ca și Sf. Ap. Toma ,, Domnul meu și Dumnezeul meu”.

Părintele paroh George Olteanu a oferit Ierarhului Argeșean o icoană sculptată pe lemn în semn de prețuire pentru grija duhovnicească purtată credincioșilor care aparțin acestei parohii din municipiul Pitești.

Parohia Sfântul Apostol Toma din municipiul Piteşti a fost înfiinţată în anul 1997 în cartierul Banatului. După şapte ani, în anul 2004, Consiliul Judeţean Argeş şi Primăria Municipiului Piteşti au oferit terenul pentru construcţia noii biserici, situat în incinta liceului Ion Barbu.

Stomacul în primejdie

Sinaxar 6 mai 2019