in

Parohia SFÂNTUL GHEORGHE Municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 9 aprilie 2014)

Prima biserică purtând hramul Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, a fost construită între anii 1779-1793. Acest prim locaș a adăpostit steagul lui Tudor Vladimirescu, până în anul 1876, iar între anii 1897-1913, au fost păstrate, spre închinare, moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia.
Actuala biserică a fost construită între anii 1934-1936.
În perioada 2002-2004, s-au executat lucrări de restaurare a picturii, reparații, finisaje interioare și exterioare, slujba de resfințire fiind săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, în data de 11 iulie 2004.
Preot slujitor: Dicu Anton: telefon 0726287920.
Preot slujitor: Obrocea Dan Florin, telefon 0744331020.

Program liturgic:

Luni: program de cateheză cu copiii.
Marți: program de cateheză cu tineretul.
Miercuri, ora 08.00: Slujba Utreniei și Sfânta Liturghie; ora 17.00: Acatist;
Joi: program de cateheză cu copiii și tinerii.
Vineri, ora 08.00: Slujba Utreniei, sfințirea apei și Taina Sfântului Maslu; ora 16.00: Acatist.
Sâmbătă, ora 08.00: Slujba Utreniei și a parastasului;
Duminică, ora 08.00: Slujba Utreniei și Sfânta Liturghie.
Disponibilitate permanentă pentru serviciile religioase.
Delimitarea parohiei: Strada Cuza Vodă – Despina Doamna – Sân Nicoară – Aleea Trandafirilor – Neagoe Vodă; Bulevardul Basarabilor de la blocul BRD până la Biserica Domnească. Strada Victor Ștefănescu – Episcop Ghenadie – Lascăr Catargiu – Banu Mărăcine – Mihai Bravu – Elena Cuza.
Facem îndemn către enoriașii parohiei să se adreseze, pentru toate serviciile religioase, doar preoților slujitori de la Parohia Sfântul Gheorghe, aceștia fiind singurii delegați de Centrul Eparhial, pentru aceste activități!

 

Parohia ÎNĂLȚAREA DOMNULUI Municipiul Curtea de Argeș

Parohia SFÂNTUL NICOLAE DRUJEȘTI