in

Parohia SFÂNTUL VASILE CEL MARE – IVANCEA I

(Publicat în: 14 aprilie 2014)

Parohia SFÂNTUL VASILE CEL MARE – IVANCEA I
Municipiul Curtea de Argeș
          Parohia Ivancea I a fost înființată în anul 2001. În anul 2003 s-au început lucrările la paraclisul parohial, care a fost sfințit în data de 19 octombrie 2003 de către Preasfințitul Episcop Calinic.
          Actuala biserică de lemn, în stil maramureșan, a fost construită între anii 2006-2007 de către meșteri populari din Maramureș – Bârsana. Între anii 2008-2010 s-au executat lucrări de finisaje interioare și mobilier. Biserica a fost sfințită în data de 30 ianuarie 2011 de către Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Calinic.
          Preot paroh: Sandu Constantin Gheorghe: telefon 0723301474.          Program liturgic:
          Luni: program administrativ.
          Marți: program cateheză copii.
          Miercuri, ora 08.00: Acatist.
          Joi: program administrativ.
          Vineri, ora 08.00: Slujba Utreniei, Sfințire apei și Taina Sfântului Maslu.
          Sâmbătă, ora 08.00: Slujba Utreniei și a parastasului;
          Duminică, ora 08.00: Slujba Utreniei și Sfânta Liturghie.
          Disponibilitate permanentă pentru serviciile religioase.
          Delimitarea parohiei: Strada Albești până la intersecția cu Vasile Lupu; Strada Valea Iașului de la Școala Nr. 2, până la Total Market; blocurile cu indicativele A, B, P. Z.
          Facem îndemn către enoriașii parohiei să se adreseze, pentru toate serviciile religioase, doar preotului slujitor de la Parohia Sfântul Vasile cel Mare – Ivancea I, acesta fiind singurul delegat de Centrul Eparhial, pentru aceste activități!

 

Liturghie arhierească la biserica Sf. Mc. Gheorghe – Curtea de Argeș

Parohia SFÂNTUL VASILE CEL MARE – IVANCEA I