Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena – Ivancea II

Parohia SFINȚII ÎMPĂRAȚI CONSTANTIN ȘI ELENA – IVANCEA II
Municipiul Curtea de Argeș, strada Vasile Lupu
          Biserica parohiei Ivancea II, cu hramul Sfinții Împărați Constantin și Elena, a fost construită între anii 2002-2007, fiind sfințită în data de 18.11.2007, de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic.
          În anul 2007 s-a construit clopotnița, iar în 2010 s-au început lucrările de pictură, fiind sfințită în data de 23.09.2012, de către Arhiepiscopul Calinic al Argeșului și Muscelului.
          Preot paroh: Barbu Vasile: telefon 0744569700.

Program liturgic:
          Luni: program administrativ.
          Miercuri: vizite pastorale în parohie.
          Marți, joi: activitate proiect filantropic.
          Vineri: acatist, iar în posturile de peste an: Taina Sfântului Maslu
          Sâmbătă, ora 08.00: Slujba Utreniei și a parastasului;
          Duminică, ora 08.30: Slujba Utreniei și Sfânta Liturghie.
          Disponibilitate permanentă pentru serviciile religioase.
          Delimitarea parohiei: Strada Valea Iașului de la Total Market până la Metalurgie, cu derivația Plantației;
          Strada Vasile Lupu cu derivațiile: Orhideelor, Crizantemei, Primăverii și Armoniei;
          Strada Valea Danului până la pod cu derivația Fântânelelor;
          Strada Albești de la Meteor până la Service Dacia cu derivațiile Luminii și Nordului;
Strada Valea Uleiului.
          Facem îndemn către enoriașii parohiei să se adreseze, pentru toate serviciile religioase, doar preotului slujitor de la Parohia Sfinții Împărați Constantin și Elena – Ivancea II, acesta fiind singurul delegat de Centrul Eparhial, pentru aceste activități!

Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop Gherasim Cristea al Râmnicului a trecut la cele veşnice

Arhiepiscopul Gherasim, trecând peste vremuri!