in

Parohiile din comuna Priboieni, protoieria Topoloveni au sărbătorit Unirea Principatelor

(Publicat în: 25 ianuarie 2019)

Călăuziţi, ca multe alte popoare europene ale acelor vremuri, de dorinţa de emancipare naţională, conştienţi de legitimitatea aspiraţiilor lor, românii din cele două Principate reuşeau, la 24 Ianuarie 1859, să dea istoriei un alt curs decât cel stabilit de harta intereselor externe. Alegerea colonelului Cuza drept domn în ambele Principate a reprezentat mult mai mult decât o soluţie inedită la o problemă ce părea de nerezolvat. Unirea Principatelor a fost posibilă, deopotrivă, prin eforturile politice şi diplomatice ale unor oameni de stat vizionari, prin relaţiile de prietenie cu ţări-cheie în concertul european al momentului şi, cel mai important, prin convergenţa în spirit a întregii naţiuni, care a determinat masele populare din Principate să-şi ia în propriile mâini destinul.

Preoții slujitori din parohiile comunei Priboieni, protoieria Topoloveni, au oficiat o slujbă în care au înălțat rugăciune pentru ctitorii și ostenitorii Unirii Principatelor Române. Copiii de la Școala Gimnazială din localitate au participat la slujbă și au susținut un program cultural cu acest prilej.

Unirea Românilor, simbol al unității de credință și neam, cateheză parohia Sfânta Vineri din Pitești

Zâmbet în suflet de copil, parohia Ciulnița Eustatiade, protoieria Topoloveni