in

Participarea tinerilor ortodocși argeșeni și musceleni la ITO 2019, CRAIOVA, a treia zi

(Publicat în: 8 septembrie 2019)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul participă la ITO 2019, ce se desfășoară anul acesta la Craiova, cu un număr de 40 de tineri. Sub deviza ,,Cu toții suntem un Potir: Credință, Nădejde, Dragoste”  Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din toată lumea a adunat în cetatea Băniei peste 4000 de participanți animați de sentimentul unității creștin ortodoxe și de dorința de a-și împărtăși prin cunoaștere reciprocă, valorile spirituale și strămoșești.

A treia zi a ITO de la Craiova, a debutat pentru delegația Eparhiei Argeșului și Muscelului cu rugăciunea de dimineață și Paraclisul Maicii Domnului ,săvârșite în Biserica ce are hramurile ,,Buna Vestire ” și „Sfinții Împărați Constantin și Elena” , cea mai veche biserică din Cetatea Băniei . După rugăciune ,tinerii au avut parte de un moment folcloric pregătit de gazde , unde câțiva artiști locali au interpretat doine și cântece specifice zonei . După masa de prânz ,grupurile de tineri au vizitat stadionul Ion Oblemenco , Gradina Botanica și diferite muzee din oraș ,iar seara s-a încheiat în piața Mihai Viteazu ,cu un  recital de poezie religioasă susținut de maestrul Emil Boroghină și un  concert de muzică ușoară în care  au cântat Paula Seling și Piazza -Viva din Italia .

Ghiozdanul meu în Protoieria Pitești

Slujbă de sfințire la parohia Marina din municipiul Curtea de Argeș