in

Paștile în suflet de copil, cateheză parohia Prundu I, protoieria Pitești

(Publicat în: 27 aprilie 2019)

Cea mai însemnată, mai sfântă şi mai îmbucurătoare sărbătoare creştină de peste an este sărbătoarea Paştelui- moment de liniște sufletească deplină și de apropiere de Dumnezeu și de semeni. Farmecul deosebit al acestei mari sărbători este dat atât de semnificația religioasă, cât și de tradiții. Semnificația religioasă rememorează și consfințește trei mari evenimente din istoria mântuirii neamului creștinesc: Patimile, Moartea și Învierea Domnului.

Părintele diacon Tudora Nicolae Eduard de la parohia Prundu I din Pitești, a fost prezent în mijlocul copiilor de la grădinița Pui de lei din localitate. Acolo a rostit un cuvânt catehetic, în care a vorbit micilor creștini despre Învierea Mântuitorului Iisus Hristos, explicând semnificația icoanei Învierii.

Cercetarea celor lipsiți în parohia Valea Mare din orașul Ștefănești

Dăruind vei dobândi, parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș