Patriarhul României a prezidat Sinaxa Monahală a Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei

(Publicat în: 24 septembrie 2018)

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a prezidat luni lucrările Sinaxei stareţilor, stareţelor, egumenilor şi egumenelor din cuprinsul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei.

Evenimentul s-a desfăşurat în Sala „Sfântul Ioan Evanghelistul” a Aşezământului social-filantropic „Sf. M. Mc. Pantelimon” – Lacu Sărat.

În deschidere, Patriarhul României a spus că „anul acesta Sinaxa Mitropolitană se află într-o atmosferă de mare sărbătoare şi anume, în Anul Centenar al Marii Uniri a românilor din 1918”.

„De aceea, tema principală expusă a fost «Contribuţia mănăstirilor la păstrarea unităţii de credinţă şi jertfelnica dăruire a monahilor şi monahiilor pentru întregirea şi unitatea neamului românesc», a spus Preafericirea Sa.

Făcând referire la scopul întrunirilor de acest gen, Patriarhul a explicat că „sinaxa monahală mitropolitană are un scop pastoral şi cultural misionar” şi „este o necesitate care vine din vocaţia monahului de a fi mărturisitor al credinţei, rugător nu doar pentru el, ci pentru Biserică şi neam”.

La Sinaxă au fost prezenţi membrii Sinodului Mitropolitan al Munteniei şi Dobrogei:

-Înaltpreasfințitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului;

-Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei;

-Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului;

-Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos;

-Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor;

-Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului;

-Preasfinţitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului;

-Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

Sinaxa a fost precedată de Sfânta Liturghie oficiată de Arhiepiscopul Casian în Capela Aşezământului „Sf. M. Mc. Pantelimon” – Lacu Sărat.

Sursa: Basilica

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2018