in

Pelerinaj pentru credincioșii surzi din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului

(Publicat în: 8 august 2018)

Sectorul Social, Filantropic și de Misiune al Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat un pelerinaj pentru credincioșii surzi din Pitești, Mioveni, Curtea de Argeș și Costești la comunitatea surzilor din Târgu Jiu și au fost vizitate mănăstirile Dintru-un Lemn, Bistrița, Hurezi, Polovragi, Tismana și Lainici fiind însoțiți de preotul Țîru Cătălin de la biserica surzilor din incinta complexului eclesiastic al Parohiei Mavrodolu.

Membrilor Filialei Surzilor din Târgu Jiu le-a fost împărțită Cartea de Rugăciune pe Înțelesul Surzilor, spre folosul și bucuria sufletească a fraților surzi, tipărită cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Ierarhul Argeșului și Muscelului.

Astfel pășind pe calea sfințeniei exprimată prin graiul viu al semnelor, prin pilda oferită și credicioșilor surzi, prin semne, de către Biserica bună și străbună, aflăm prin vederea și gesturile noastre pe Dumnezeu-Dăruitorul mântuirii noastre prin cultura și limba noastră, a surzilor.

Dimitrie Ionescu Berechet, Patriarhul arhitecturii românești

Vernisajul expoziției de fotografie: Regina soldat și lansarea albumului Regina și frontul