in

Pelerinaj pentru persoanele cu deficiențe de auz

(Publicat în: 3 septembrie 2019)

Cu binecuvântarea și cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a fost organizat un pelerinaj pentru credincioșii surzi din Pitești, Mioveni, Ștefănești și Curtea de Argeș în Ținutul Făgărașului, unde au fost vizitate mănăstirile Sâmbăta de Sus, Cârțișoara, Cozia, Ostroveni, Turnul Roșu – în cadrul acestui pelerinaj desfășurat la Sfânta Mănăstire Turnul Roșu am avut bucuria de a participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, iar după Sfânta Mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru binefacerile primite, întreaga Comunitate a Surzilor ageșeni a primit arhiereasca binecuvântare de la Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu Streza, Mitropolitul Ardealului – fiind însoțiți de preotul Țîru Cătălin de la biserica surzilor din incinta complexului eclesiastic al Parohiei Mavrodolu.

Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie fiind transpusă în limbajul mimico-gestual religios românesc.

Astfel pășind pe calea sfințeniei exprimată prin graiul viu al semnelor, prin pilda oferită și credicioșilor surzi, prin semne, de către Biserica bună și străbună, aflăm prin vederea și gesturile noastre pe Dumnezeu-Dăritorul mântuirii noastre prin cultura și limba noastră, a surzilor.

BUCURIA DE A DĂRUI SEMENILOR – PAROHIA MĂRCUȘ

Ghiozdanul meu, în Comuna Stolnici, protoieria Costești