in

Pelerinaj și rugăciune pentru creștinii nevăzători

(Publicat în: 19 iunie 2019)

Viata crestinului pe pamant este o calatorie a carei finalitate ar trebui sa fie Imparatia Cerurilor si intalnirea cu Domnul Hristos la care ne rugam, ale Carui invataturi incercam sa le urmam si prin comuniunea cu El sa ne schimbam Iintru credinta si pocainta inca din aceasta viata. 

Pentru crestinul ortodox pelerinajul este prilej de bucurie duhovniceasca, intarire in credinta, imbogatire spirituala si culturala. 

Pelerinajul inseamna o intalnire a credinciosului cu Dumnezeu prin mijlocirea Maicii Domnului, a sfintilor, a sfintelor moaste, a sfintelor icoane, a locurilor sfinte in general.  

Cu binecuvantarea Inalpreasfintitului Parinte Calinic, Arhiepiscopul Argesului si Muscelului, doamna presedinte a Asociatiei Nevazatorilor Arges, Martin Gabriela impreuna cu parintele Constantin Radu-Gabriel au organizat un pelerinaj la Manastirea Comana veche ctitorie a domnitorului Vlad Tepes dar si la Biserica Draganescu ambele in judetul Giurgiu. Au participat 45 de credinciosi din cadrul Asociatiei Nevazatorilor Arges.

Milostenia, hrana sufletului, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Protoieria Pitești – Campionii Bucuriei Sociale, iunie 2019