in

Pelerinajul bucuriei, parohia Bătușari din municipiul Curtea de Argeș

(Publicat în: 29 iunie 2019)

Pentru un creştin ortodox, întotdeauna pelerinajele sunt prilej de bucurie duhovnicească, întărire în credinţă şi îmbogăţire spiritual-duhovnicească, dar şi culturală. Pentru un trăitor de viaţă spirituală intensă, locurile sfinte pe care le vizitează, unde se închină, de unde se încarcă cu energie pozitivă produc implicaţii profunde, se creează acea stare care îl introduce într-o lume puţin accesibilă turiştilor de ocazie. De fapt, pelerinajul este un răspuns al omului (care caută să ajungă la un loc binecuvântat) la apelul făcut de Dumnezeu, o căutare reciprocă şi o întâlnire spontană. Legătura dinamică dintre răspunsul omului şi chemarea lui Dumnezeu se cheamă credinţa.

Părintele slujitor Ungurenuș Florentin de la parohia Bătușari din municipiul Curtea de Argeș a organizat un pelerinaj, mergând cu credincioșii în vizită duhovnicească la Mănăstirea Trivale, Schitul Florica, Casa Brătianu și Muzeul Satului din Golești.

Slujbă de sfințire a drapelului național la parohia Sfântul Gheorghe I din Pitești

Masa bucuriei pentru cei fără adăpost, parohia Prundu III, protoieria Pitești