in

Pelerinajul bucuriei. Parohia Pielcani, Protoieria Pitești

(Publicat în: 11 noiembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic şi de Misiune, realizează pelerinaje pentru credincioşii de toate vârstele, vizitându-se locuri care au o însemnătate deosebită din punct de vedere spiritual, cultural şi istoric.

Părintele Jianu Valter – Alexandru de la Parohia Pielcani, Protoieria Piteşti, a organizat un pelerinaj la sfinte mânăstiri din cadrul eparhiei, locuri pline de duhovnicie şi istorie.

În drumul duhovnicesc, s-au închinat și au vizitat Mănăstirile Aninoasa, Slănic, Corbii de Piatră, Robaia, Văleni și noua catedrală arhiepiscopală cu hramurile Sfânta Muceniță Filoteia și Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil din Curtea de Argeș.

Pelerinii au păşit cu emoţie în sfintele mânăstiri, înălţând rugăciuni de mulţumire către Bunul Dumnezeu.

Slujba Parastasului pentru dascălii și elevii de la Școala Basarab I din municipiul Curtea de Argeș

Sinaxar 12 noiembrie 2019