in ,

Plictisul lui Cioran

(Publicat în: 5 decembrie 2019)

Atunci când Cioran scria despre Dumnezeu că s-ar cam plictisi, nu înţelegea absolut nimic despre Dumnezeu şi despre lucrarea Lui. Cred că acest Cioran, chinuit de toate fantomele, a adunat în scrisul lui tremurând, cele mai mari hule îndreptate către Dumnezeu.

Cu toate acestea, se dovedeşte extrem de contradictoriu, adică, ce scria azi potrivnic, nu peste multă vreme „dregea” din mers. Ce pot însemna: „Din plictiseală, printr-un lung proces, putem ancora în Dumnezeu!” sau „Chiar şi când credem că l-am alungat pe Dumnezeu din sufletul nostru, El tot mai zăboveşte acolo…!”, precum şi: „De câte ori mă cuprind vrăjile plictiselii, de atâtea ori îmi întorc ochii spre cer.”

Plictisul lui Cioran avea intermitenţe!

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 5 decembrie 2019

Sinaxar 6 decembrie 2019