in

Plinirea vremii, timpul mântuirii noastre – cateheză parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești

(Publicat în: 23 decembrie 2018)

Fiul lui Dumnezeu, Domnul nostru Iisus Hristos, la „plinirea vremii”. Se naște cu trup pentru mântuirea noastră, cum mărturisim în Simbolul Credinței. „Plinirea vremii” înseamnă timpul în care oamenii, înstrăinați fiind de Dumnezeu și ducând o viață plină de păcate, o viață de frământări sufletești, nu mai puteau să o suporte, cum spune proorocul Isaia. În această stare sufletească, oamenii au dat ascultare cugetului, conștiinței și s-au smerit, dorind din adâncul sufletului lor să se întoarcă la Dumnezeu. Deci în această stare sufletească a oamenilor Dumnezeu a trimis pe Fiul Său în lume, întrupându-Se din Sfânta Fecioară Maria, prin lucrarea Sfântului Duh.

Părintele slujitor Dinu Vasile Laurențiu de la parohia Sfânta Vineri din Pitești, a rostit un cuvânt catehetic elevilor de la Școala Gimnazială nr. 5 Nicolae Iorga.

Copiii au susținut un program de colinde, au fost binecuvântați, miruiți și au primit dulciuri, iconițe și calendare.

 

Hrană caldă pentru cei nevoiași, parohia Prundu III, municipiul Pitești

Sfințirea monumentului „Haiducii Muscelului” în comuna Nucșoara