Poetul Vasile Militaru a fost comemorat la parohia Sfântul Ierarh Nicolae și Sfântul Nectarie din Pitești

(Publicat în: 9 iulie 2019)

Vasile Militaru, poetul martir care a pătimit pentru dreapta credință și iubirea de neam în închisoarea din Ocnele Mari, a fost comemorat în data de 8 iulie, la împlinirea a 60 de ani de la trecerea la cele veșnice, în orașul Pitești, prin activități cultural-spirituale și artis­tice, organizate de Parohia Sf. Ier. Nicolae și Sf. Ier. Nectarie, prin Sectorul Cultural și Comunicații Media, cu binecuvântarea Înal­t Prea Sfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului.

Comemorarea a debutat cu oficierea unei slujbe de pomenire săvârșită de Pr. Cornel Dragoș și Pr. Duminică Octavian. Cântărețul bisericii Sf. Ier. Nicolae și Sf. Ier. Nectarie, Bădescu Ovidiu, a prezentat cele mai importante aspecte biografice și literare ale poetului.

Actorul Puiu Mărgescu de la Teatrul piteștean „Al. Davila” a recitat o serie de texte ale poetului mărturisitor Vasile Militaru.

Milostenia, cheia virtuților – parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

Ajutor la domiciliu-parohia Mavrodolu, protoieria Pitești