in

Pogorârea Duhului Sfânt – cateheză la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești

(Publicat în: 19 iunie 2019)

Evenimentul Pogorârii Duhului Sfânt este descris în Faptele Apostolilor, ca un vuiet de suflare de vânt peste ucenicii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, care erau adunați laolaltă în Ierusalim (Fapte 2, 2).  Duhul Sfânt vine din cer ca un vuiet mare de vânt și apare deasupra capului fiecăruia dintre ucenici în limbi ca de foc. Duhul Sfânt vine peste fiecare dintre ucenicii Mântuitorului Iisus Hristos când ei se aflau adunați laolaltă, întrucât El sfințește pe fiecare om în parte și pe toți laolaltă, adică sfințește persoane adunate în comunitate și pentru comuniune.

Părintele slujitor Crăcană Radu Sergiu de la parohia Lunca Corbului, protoieria Costești, a rostit un cuvânt de cateheză copiilor, cărora le-a vorbit despre Pogorârea Duhului Sfânt.

Cum se prepară ceaiurile?

Bucuria de a dărui – parohia Corbi, protoieria Curtea de Argeș