in

Pregătirea duhovnicească pentru Sfintele Paști, cateheză parohia Sfinții Voievozi din Curtea de Argeș

(Publicat în: 27 aprilie 2019)

Duminica Floriilor este punctul de inceput al privegherii pentru adancirea in gandurile praznuitoare ale evenimentelor care tin de mantuirea noastra . Si noi il intampinam pe Domnul nostru Iisus Hristos cu crengi inverzite si cu inima primitoare, ca Domnul Hristos sa intre nu numai in Ierusalimul cel pamantesc, ci mai ales in Ierusalimul sufletului nostru.

În municipiul Curtea de Argeș funcționează un Centru de Zi pentru recreere a pensionarilor, în care au loc diferite activități. Părintele slujitor Arsene Nicolae de la parohia Sfinții Voievozi din localitate a fost prezent în mijlocul acestora, cărora le-a vorbit despre pregătirea sufletească pe care suntem datori a o împlini, pentru a primi pe Hristos Cel Înviat din morți!

Alături de cei necăjiți, parohia Schei, protoieria Câmpulung Muscel

Cercetarea celor lipsiți în parohia Valea Mare din orașul Ștefănești