in

Primăvară-n suflet, activitate catehetică în parohia Lăzărești, protoieria Câmpulung Muscel

Dumnezeu are o sete infinită de a-și face locaș în inima noastră, de aceea pământul inimii trebuie pregătit încă de timpuriu, din fragedă pruncie, pentru a primi sămânța cuvântului dumnezeiesc spre rodire vremelnică și veșnică.

Biroul de Cateheză și Activități cu Tineretul a organizat în Parohia Lăzărești o activitate catehetică. Părintele coslujitor Geantă Horațiu Ioan a vorbit elevilor din ciclul primar de la Școala Gimnazială Lăzărești despre datoria și foloasele iertării celor ce ne greșesc. S-a accentuat ideea că față de aproapele nostru avem nu doar drepturi, ci și responsabilități, iar tăria unui creștin rezidă în împlinirea apoftegmei filocalice: urăște păcatul, dar iubește pe păcătos.

La final, toți copiii au primit iconițe.

Masă caldă pentru cei nevoiași – parohia Prundu III, protoieria Pitești

Sinaxar 7 martie 2019