Procesiune cu moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia în Episcopia Sloboziei și Călărașilor

TRANSMISIUNI IN DIRECT: Vineri si duminica, incepand cu ora 8:00, Agentia de stiri Lacasuri Ortodoxe transmite in direct Sfanta Liturghie din Manastirea Sfintii Voievozi Slobozia, acolo unde se afla, la aceasta ora, moastele Sfintei Mucenite Filofteia (pentru amanunte, click aici).

În perioada 6-11 noiembrie, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” al Mănăstirii din Slobozia.
Cu binecuvântarea Preaferictului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pentru prima dată în această Eparhie au ajuns astăzi moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia din Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului.
Astăzi la orele 14.30, Preasfințitul Părinte Vicențiu, Episcop al Sloboziei și Călărașilor, a primit delegația condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic, la Catedrala Episcopală din Slobozia, moment urmat de o slujbă de Te Deum.

La orele 15.00, după slujba de Te Deum, Chiriarhul Eparhiei Argeșului și Muscelului și Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, împreună cu soborul de preoţi şi foarte mulți credincioşii, au plecat într-o procesiune pe străzile municipiului Slobozia până la Mănăstirea „Sfinţii Voievozi”, unde racla cu sfintele moaşte a fost depusă într-un baldachin în curtea sfântului lăcaş, spre închinare tuturor credincioşilor.
Racla cu sfintele moaște va rămâne în acest loc până luni 11 noiembrie, orele 10.00, când va fi pregătită pentru întoarcerea la Mănăstirea Curtea de Argeş din Arhiepiscopia Argeşului şi Muscelului.
Vineri, 8 noiembrie, în ziua sărbătorii hramului Mănăstirii "Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil", va fi săvârşită Sfânta Liturghie de către Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic împreună cu Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu. La slujbă vor participa toţi membrii clerici ai Permanenţei Consiliului Eparhial, preacucernicii părinţi protopopi ai Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, preoţii din municipiul Slobozia şi din parohiile Eparhiei. Împreună rugători vor fi şi reprezentanţi ai autorităţilor locale, judeţene şi credincioşi.
Din ziua hramului până Duminică se vor săvârşi slujbe în cinstea Sfintei Muceniţe Filofteia, iar Duminică, 10 noiembrie 2013, se va oficia începând cu orele 09.00, Sfânta Liturghie arhierească.
Partenerul media „Agenţia de ştiri – Lăcaşuri Ortodoxe” va transmite online toate evenimentele organizate în aceste zile în Episcopia Sloboziei și Călărașilor (www.lacasuriortodoxe.ro)

Moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia în pelerinaj la Fințești

Mesaj arhieresc pentru parohiile care sărbătoresc hramul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil