in

Prohodul Maicii Domnului la Mănăstirea Văleni

(Publicat în: 15 august 2019)

La ceas de priveghere, în seara zilei de 14 august 2019, în biserica Mănăstirii Văleni, Părintele Arhiepiscop Calinic, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi a săvârșit slujba Vecerniei și Prohodul Maicii Domnului.

Credincioșii, cu lumânări aprinse, au cântat și s-au rugat, după care au ascultat cuvântul Chiriarhului care a vorbit despre Maica Domnului și despre cum trebuie să ne rugăm la Fecioara Maria – mijlocitoarea noastră către Mântuitorul sufletelor noastre.

În finalul cuvântului, Întâistătătorul Eparhiei a îndemnat pe cei prezenți să se roage pentru pace și bună înțelegere între oameni.

Împărăteasa Cerului și a Pământului

Ctitoria Sfântului Neagoe Vodă Basarab din Cetatea Basarabilor și-a sărbătorit hramul