Proiectul Istoria Parohiilor Ortodoxe Române – întâlnire de lucru în Protoieria Costești

(Publicat în: 13 martie 2015)

În lumina hotărârii Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române privind publicarea unei Istorii a parohiilor ortodoxe române, la Protoieria Costești, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic a avut loc ședința de lucru la care au participat: P.C. Preot Ovidiu Vlăsceanu, consilier cultural și comunicații media, P.C. Preot Protopop Alexandru Ionel, dimpreună cu responsabilii cercurilor pastorale și preoții din Protoierie.

S-a făcut o prezentare a acestui proiect și s-a insistat pe prezentarea cu realism și demnitate a rolului misionar-pastoral al parohiei ortodoxe în propovăduirea, păstrarea și mărturisirea unității învățăturii de credință ortodoxă, într-o lume secularizată, fiind înmânate fișele de lucru.
În urma discuțiilor s-au lămurit unele aspecte și s-au stabilit termenele când materialele vor fi înaintate Centrului Eparhial.

Întâlnire de lucru la Protoieria Pitești: Proiectul Istoria Parohiilor Ortodoxe Române

Sinaxar 14 martie