in

Proiectul social Masa Bucuriei la Catedrala din Mioveni

(Publicat în: 26 iulie 2016)

Sfântul Ioan Gură de Aur socotește că milostenia e o bună însoțitoare a pocăinței, făcând ca aceasta din urmă să lucreze repede și deplin. Milostenia are ca roadă rugăciunea și sporește iubirea. Toate aceste elemente formează un model de post desăvârșit. Să fim mai buni, mai curați cu inima și mai puțin fățarnici. Numai prin milostenie și milă ajungem să ne asemănăm cu Dumnezeu.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a desfășurat o acțiune socială în care părintele slujitor Diaconescu Andrei de la Catedrala Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Mioveni a dăruit alimente pentru o familie cu greutăți financiare.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Bătușari din Curtea de Argeș

Importanța educației religioase – cateheză în parohia Mavrodolu, municipiul Pitești