in ,

Prostia invidioasă

(Publicat în: 27 noiembrie 2018)

Cei mai mulţi dintre noi suferim din cauza trufiei afişate, fie cu voia sau fără voia noastră. A sta liniştit în banca ta este o boierie a spiritului. Cu greu ne vom învăţa să trecem prin viaţa aceasta fără a fi observaţi.

Meteahna de a fi văzuţi şi lăudaţi este ca un scai ce se ţine de lâna oii. Doar foarfecele îi vine de hac atunci când se tunde oaia.

Şi dacă mai ai nenorocul, ca tu să fii cu un ochi în ţara orbilor, atunci se potriveşte vorba lui Saint-Exupery: „Dacă mahalaua din jur este întunecată, diamantele dintr-o vitrină prea luminată atrag haimanalele.” Numai că, adeseori, diamantele, sunt pietre false ce înşeală prostia invidioasă!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol.  Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 27 noiembrie 2018

Tineri teologi sibieni în vizită la Penitenciarul Pitești